Jeśli planujesz wczasy za granicą proponujemy wakacje nad Balatonem! Ciepłe i błękitne jezioro oraz bogata baza noclegowa nad samym jego brzegiem czynią idealne warunki do cudownego wypoczynku całą rodziną.

Balaton, nazywany węgierskim morzem, to największe jezioro błotne w całej Europie. Głębokość akwenu to zaledwie 3,5 metra, dzięki czemu woda szybko się nagrzewa i jest ciepła od maja do października. Zatem jeśli komuś marzą się wakacje 2015 za granicą nad ciepłym jeziorem - Balaton to jedna z atrakcyjniejszych propozycji. Poza tym piękne widoki zdecydowanie umilą letni wypoczynek, bo zewsząd do jeziora schodzą łagodnie zielone stoki a woda jest bardzo błękitna.

Co roku nad Balaton przyjeżdżają rzesze turystów i wczasowiczów. Okres letni to najlepszy czas na wakacje na Węgrzech, bo jest tam wtedy najcieplej. Sznury hoteli na 17 km plażą oferują bardzo różnorodną i bogatą bazę noclegową, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. A wieczorem na nadbrzeżnej promenadzie rozbrzmiewa muzyka, ludzie spacerują bądź odpoczywają na plaży, sącząc słodkie koktajle.

 

Już dziś sprawdź ofertę takich wakacji u polskich touroperatorów! Wejdź i zobacz: Biura podróży

Nad węgierskim morzem praktycznie wszędzie można natknąć się na wypożyczalnie sprzętu. Zatem wakacje nad Balatonem będą szczególnie udane dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Żeglarze i zwolennicy windsurfingu najbardziej cenią sobie wschodnie wybrzeże ponieważ tam wiatry są silne ale i nieobliczalne. Zatem moc wrażeń gwarantowana!

Warto także wspomnieć o jednym z najlepszych europejskich festiwali muzycznych - Balaton Sound, który co roku odbywa się w lipcu w okolicy Siofók. Wydarzenie jest nie lada gratką dla wszystkich wielbicieli muzyki electro, drum & bassu i jazzu.

Nieoficjalną stolicą Balatonu jest miasto położone na jego północno-wschodnim brzegu - Kesztheley. Jego symbolem jest pałac należący kiedyś do węgierskich Radziwiłłów - rodu Festeticsów. Obiekt był oczkiem w głowie madziarskich magnatów. Spędzając wakacje nad Balatonem warto odwiedzić Kesztheley, bo latem na wczasowiczów czeka tam wiele atrakcji i ciekawydch miejsc do zwiedzania. Spędzając czas w mieście można także wypożyczyć żaglówkę na cały dzień za około osiem tysięcy forintów, czyli dwa razy mniej niż w Siófok.

Wczasy nad Balatonem warto zaplanować w mieście Zamárdi. Droga do Zamárdi ze stacji Déli w Budapeszcie zajmuje jakieś 2-3 godziny pociągiem jadącym do miejscowości Nagykanizsa, nieopodal granicy chorwackiej. W Déli na pierwszy rzut oka paraliżuje ogromna kolejka do kas biletowych. Ale kasjerki dość sprawnie i z uprzejmością uwijają się w ukropie i 10 minut spokojnie wystarcza by wrócić z biletami.

 

Balaton to także mekka dla wędkarzy. Patrząc na liczbę miłośników tego sportu, Węgrzy to naród łapaczy ryb. W wodach Baltonu można złowić sandacza, karpia oraz ciosy.  Na tradycyjne balatońskie menu składa się bogata zupa rybna i przypieczony na złoto sandacz serwowany z cytryną. Poza specjałami rybnymi możemy tu oczywiście skosztować charakterystycznego dla węgierskiej kuchni dania z papryką. W zachwyt wprawiają także potrawy z dziczyzny. Jadłospisy wielu restauracji oferują dania przygotowane ze zwierząt zamieszkującej lasy u podnóży Bakony, pogórza Keszthely i wzgórz Somogy.