Wakacje na Kaszubach to propozycja dla wszystkich, którzy doceniają walory przepięknej polskiej przyrody. Tutaj czas płynie wolniej, aczkolwiek na wczasowiczów czeka bardzo wiele atrakcji, które z pewnością nie pozwolą się nudzić podczas wakacyjnego urlopu.

Kaszuby są krainą geograficzną będącą częścią Pomorza. To jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Określana mianem "Szwajcarii Kaszubskiej" północna część naszego kraju to bogactwo lasów, łąk oraz jezior. Urozmaicona rzeźba terenu, malownicze doliny rzeczne, świeże powietrze a także cisza i spokój czynią z tego miejsca ciekawą propozycję na letni urlop. Podpowiemy wam co warto zobaczyć spędzając wakacje 2015 na Kaszubach!

 

Trasy rowerowe i piesze


Letni wypoczynek sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu - a jeśli przyroda zachwyca najlepiej wybrać się na wycieczkę pieszą bądź rowerową. Na Kaszubach jest bardzo wiele szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych.

 

Jeśli macie zamiar spędzić wakacje na Kaszubach i lubicie spacerować, możecie wybrać się na wycieczkę Szlakiem Kaszubskim. To najdłuższy i zarazem najpiękniejszy szlak w całym regionie. Krętymi ścieżkami można przemierzyć niemal cały obszar malowniczego Pojezierza Kaszubskiego podziwiając po drodze Lasy Mirachowskie oraz Jeziora Raduńskie. Ciekawą trasą jest również Szlak Kręgów Kamiennych - trzeci pod względem długości szlak regionu gdańskiego oraz Szlak Wzgórz Szymbarskich, prowadzący przez centralną część wysoczyzny Pojezierza Kaszubskiego.

Miłośnicy jazdy na rowerze także znajdą coś dla siebie wśród licznych tras rowerowych. Pętla Przytarnia to szlak rozpoczynający się we Wielu i prowadzi, przez Przytarnię oraz bory z licznymi jeziorkami i torfowiskami, aż na górę Chełmice (najwyższe wzniesienie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego). Kolejną propozycją dla rowerzystów jest szlak rowerowy biegnący z Kościerzyny do Wdzydz Kiszewskich, który łączy dwie atrakcyjne turystycznie miejscowości. Szlak wiedzie przez malownicze leśne tereny kompleksu Jezior Wdzydzkich. 

 

Wieże widokowe


Po rowerowych i pieszych wycieczkach warto spakować do plecaka aparat fotograficzny i podziwiać Kaszuby z zupełnie innej perspektywy.

 

Przepiękną panoramę regionu zobaczymy z Szczyt Wieżycy - to najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach ale i całej Nizinie Europejskiej! Na szczycie Wieżycy rozpościera się wyjątkowy widok na Wzgórza Szybarskie, Koło Raduńskie oraz tzw. Drogę Kaszubską.

 

Polecamy również kompleks rekreacyjno-turystyczny Kaszubskie Oko, położone w bliskim sąsiedztwie zbiornika wodnego elektrowni nad jeziorem Żarniowieckim. Najważniejszym punktem kompleksu jest oczywiście wieża widokowa, z której można zobaczyć widok na całą okolicę aż po wybrzeża Bałtyku. Z kolei każdego, kto chciałby zobaczyć panoramę malowniczych jezior wdzydzkich, zachęcamy do wycieczki na wieże widokową we Wdzydzach Kiszewskich. Tam odwiedzający mogą podziwiać okolicę z trzech tarasów, z których każdy usytuowany jest na innej wysokości.

 

Jezioro Wdzydze


Jezioro Wdzydze stanowi nie lada atrakcję dla zapalonych żeglarzy i kajakarzy. To największy zbiornik wodny położony na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, zatem nie sposób go pominąć spędzając wakacje na Kaszubach. Akwen składa się z czterech basenów jeziornych, a ze względu na głębokość przekraczającą miejscami 70 m nazywany jest przez lokalną ludność "Morzem Kaszubskim". Co więcej, jezioro stanowi siedlisko życia żurawi oraz łabędzi. Przy odrobinie cierpliwości można spotkać tu również puchacze, sowy uszate, bieliki, jastrzębie a także bobry.

 

Agroturystyka na Kaszubach


Ze względu na to, że Kaszuby są bardzo atrakcyjnym regionem pod względem turystycznym, nie można narzekać na brak komfortowych noclegów oraz bazy gastronomicznej. My jednak zachęcamy do spędzenia wakacji w jednym z gospodarstw agroturystycznych rozsianych po całym niemalże regionie.

 

Zalet agroturystyki jest bardzo wiele lecz to propozycja głównie dla osób, które chcą odpocząć w ciszy i spokoju. W takich miejscach najlepiej wybrać się na spacer bądź wycieczkę rowerową po okolicy, jak również skorzystać z jazdy konnej. Wieczorami można relaksować się przy ognisku a w razie niepogody zrobić grilla pod urokliwą altanką. Posiłki można przygotowywać we własnym zakresie bądź skorzystać w wyśmienitej kuchni kaszubskiej jaką proponują gospodarze.

Zobacz najciekawsze oferty noclegowe: Agroturystyka na Kaszubach